KOENZYM Q10 – NATURALNE ŹRÓDŁO ENERGETYCZNE DLA ORGANIZMU

Koenzym Q10 (CoQ10) jest niezbędną substancją witaminopodobną, występującą naturalnie w praktycznie każdej komórce ludzkiego ciała. 

Znajduje się w błonach komórkowych i jest szczególnie dobrze znany ze swojej roli w łańcuchu transportu elektronów w błonach mitochondrialnych podczas tlenowego oddychania komórkowego. 

Większość zapotrzebowania organizmu na CoQ10 pochodzi z wewnętrznej produkcji w organizmie, chociaż zdolność ta znacznie spada wraz z wiekiem. 

Koenzym Q10 na rynku występuje zazwyczaj w dwóch postaciach: ubichinionu i ubichinolu. Przeważnie w suplementach występuje w formie  ubichinionu. Jest on wolniej wchłaniany przez organizm, w porównaniu do drugiej formy. Po połknięciu organizm musi przekształcić ubichinon w ubichinol, czyli najbardziej aktywną biologicznie formę koenzymu Q10, który jest łatwiej przyswajalny przez organizm. 

Niedobory CoQ10 spowodowane są głównie mutacjami, chorobami przewlekłymi, starzeniem się, stresem oksydacyjnym, nowotworzeniem, niedoborami składników odżywczych, np. witaminy B6 oraz wtórnym efektem leczenia statynami.

Wiele chorób neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych, przyzębia i układu krążenia oraz cukrzyca, nowotwory, fibromialgia, encefalopatia niemowlęca, niepłodność związanych jest z niskimi poziomami CoQ10, w wyniku czego niezbędna jest odpowiednia suplementacja tym związkiem, tym samym zapobiegając poważnym powikłaniom.

Podsumowując właściwości koenzymu, dodaje on energii komórkom, a tym samym całemu organizmowi. Jednakże jego wpływ na organim jest o wiele szerszy i nieoceniony.

  • jest naturalnym antyoksydantem, a co więcej aktywuje substancje o podobnym działaniu
  • redukuje objawy starzenia się: zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne
  • poprawia krążenie krwi i czynność serca, wspierając prawidłowe ciśnienia krwi
  • wspiera układ nerwowy, dzięki niwelowaniu negatywnych skutków przyjmowania leków na obniżenie cholesterolu. Dostarcza on mózgowi i układowi nerwowemu niezbędnej energii do prawidłowej pracy
  • poprawia płodność u mężczyzn, występuje związek między ilością koenzymu Q10 a plemników w nasieniu, poprawiając jego jakość, a tym samym zwiększając szansę na zapłodnienie
  • zmniejsza poczucie zmęczenia, osłabiena i bóle mięśni.
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on whatsapp

Dodaj komentarz