Liposomy to mikroskopijne wodno-lipidowe struktury, w których można zamieścić różne substancje, np. witaminy, składniki mineralne, czy też składniki leków i kosmetyków. Wyróżniającą ich cechą jest przede wszystkim wysoka przyswajalność.
Liposomy zostały poddane licznym badaniom, dzięki którym wiadomo już, że ich budowa podobna jest do stuktury ludzkich błon komórkowych. Dlatego też są one wykorzystywane w farmacji, medycynie czy kosmetyce.
Liposomy są to nośniki zdolne do transportu cennych mikroskładników w głąb organizmu. Umieszczone w ich otoczce elementy sprawnie pokonują poszczególne bariery ludzkiego organizmu, docierając do źródła problemu.
Zastosowanie liposomów w farmacji pozwoliło na zwiększenie biodostępności substancji, co oznaczało, że preparat lepiej i szybciej przenikał do organizmu. Ma to ogromne znaczenie głównie u osób, które wymagają zwiększonego zapotrzebowania na dany składnik.
Liposomalne witaminy i składniki mineralne to substancje zamknięte w tych małych, niepozornych strukturach czyli liposomach. Ich podstawową cechą jest wysoka biodostępność. Liposomy powodują, że możliwie największa część składnika dostaje się do krążenia ogólnego. W ten sposób możemy mieć pewność, że przyjęte elementy wchłoną się w znacznej ilości.
Coraz częściej producenci witamin i składników mineralnych wykorzystują potencjał liposomów do produkcji suplementów. Dużą popularnością cieszy się liposomalna witamina C o zwiększonej efektywności i szybkości działania. Ponadto witamina D3, B12, magnez, czy też żelazo.
Jednakże należy pamiętać, że nie każdy preparat będzie miał jednakowe, pozytywne działanie. Podczas wyboru odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na takie cechy produktu jak np. wysoka stabilność liposomów w żołądku, czy też ilość fosfolipidów w przeliczeniu na substancję aktywną.