Powracający katar, ból nasilający się przy poruszaniu głową, uczucie rozpierania w okolicy policzków i czoła to częste objawy zapalenia zatok. Każdego roku na to schorzenie cierpi co dziesiąty Polak. Choroby nie powinno się lekceważyć, bo nie leczona może doprowadzić do poważnych schorzeń.
Zatoki to przestrzenie (jamy), które znajdują się w okolicach nosa i czoła. Jeśli są zdrowe, wypełnia je powietrze. Zadaniem zatok jest wytwarzanie rzadkiej śluzowej wydzieliny potrzebnej do nawilżania i oczyszczania wdychanego przez nas powietrza. Stanowią bardzo ważną część naszego układu oddechowego.
Problemy z zatokami pojawiają się i nasilają sezonowo. Najczęściej jednak dotyczy to jesieni i zimy, kiedy jesteśmy narażeni na ostre, mroźne powietrze na dworze i przesuszone powietrze w domach i biurach.
Proces zapalny, który toczy się w zatokach zazwyczaj ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, ale może się rozwinąć także po kontakcie z alergenami.
Na zapalenie zatok przynosowych częściej zapadają osoby, które mają niedrożne nosy, np. z powodu krzywej przegrody nosowej, przerostu małżowin nosowych czy polipów.
Naturalne leczenie zatok cieszy się dużą popularnością i stanowi idealne uzupełnienie konwencjonalnych metod walki z dolegliwościami bólowymi i stanami zapalnymi. Istotne jest, iż można stosować zioła zarówno na przewlekłe, jak i ostre zapalenie zatok. Naturalne środki przynoszą ulgę, działają przeciwzapalnie, zmniejszają bądź niwelują ból głowy i przyspiesząją powrót do zdrowia.
Jednym z popularniejszych, naturalnych sposobów walki z infekcjami jest domowa irygacja zatok. Co więcej pomocna jest inhalacja z wykorzystaniem ziół i/lub olejków eterycznych, na bazie których można wykonać napar potrzebny do zrobienia tzw. parówki. Zaliczamy do nich między innymi:
– ziele tymianku – ma właściwości bakteriobójcze oraz rozrzedzające zalegającą w zatokach wydzielinę,
– szałwia – wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne
– lawenda – charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i bakteriobójczym,
-mięta pieprzowa – wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi i odkażającymi, a także udrażnia zatoki,
-rumianek – pozwala rozrzedzić wydzielinę w zatokach, zmniejsza obrzęk oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
-eukaliptus – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.
Sprawdzone zioła lecznicze możesz też stosować doustnie. W takim przypadku mają one formę naparów, syropów, herbatek lub nalewek. Polecane są m.in.:
-jeżówka purpurowa – przeciwwirusowa, przeciwbakteryjna oraz przeciwgrzybiczna,
-kwiat czarnego bzu – działa przeciwwirusowo i wykrztuśnie
– kwiat dziewanny – przeciwwirusowy, wykrztuśny, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, a także powlekający
-kwiat lipy – na katar i zatoki, jest przeciwzapalny, osłania i łagodzi infekcje układu oddechowego,
-kwiat i korzeń pierwiosnka lekarskiego – na zapalenie zatok o działaniu przeciwwirusowym i wykrztuśnym oraz rozrzedzającym wydzielinę
-korzeń goryczki – działa wykrztuśnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, upłynnia wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych
…..i wiele, wiele innych substancji roslinnych. Zdjęcia z przykładowymi preparatami dostępnymi w Naszych sklepach znajdują się poniżej.