Cukier mannoza naturalnie występuje w wielu owocach. Są to: jabłka, jagody, żurawina, pomarańcze, brzoskwinie. Można ją również spotkać w orzechach, fasoli i kukurydzy.
Jednakże do produkcji suplementów i leków najczęściej wykorzystywana jest mannoza pozyskiwana z drzewa brzozowego.
Odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie wątroby i jelit. Jednak stosowana jest głównie w leczeniu profilaktycznym lub wspomagającym infekcje dróg moczowych.
Dzięki swojemu skoncentrowanemu działaniu jest środkiem bardzo skutecznym, a przy tym łagodnym i bezpiecznym. Używana jest nie tylko w przypadku ostrych stanów zapalnych. Mogą po nią sięgnąć również osoby zdrowe, które zmagają się z nawracającymi stanami zapalnymi.
Przyjmowana regularnie zapobiega przywieraniu bakterii E. coli do błony śluzowej dróg moczowych – dzięki temu patogeny zostają „wypłukane” podczas następnego oddawania moczu. Polecana jest również kobietom z tendencją do nawracających infekcji układu moczowego związanych ze stosunkiem płciowym.
Jej sproszkowaną formę można przyjmować z sokami owoców, które naturalnie są bogate w ten składnik. To jeszcze bardziej wzmocni jej działanie. Najlepiej działa z sokiem z żurawiny.
Mannoza jest substancją całkowicie bezpieczną, bowiem nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.W przeciwieństwie do antybiotyków, które nie tylko niszczą bakterie, ale też ingerują w strukturę nabłonka pęcherza i wpływają na cały organizm.
Liczne badania prowadzone nad działaniem mannozy dowodzą, że może być zaliczana do grupy prebiotyków, czyli substancji, które naturalnie stymulują w organizmie wzrost dobrych bakterii.