Inulina to wielocukier (polisacharyd) pochodzenia roślinnego. Stanowi on materiał zapasowy, z którego roślina czerpie związki organiczne niezbędne jej do wzrostu i innych procesów w trakcie dojrzewania.
Inulina występuje głównie jako składnik suplementów, polecany szczególnie dla osób z cukrzycą, odchudzających się lub z zespołem metabolicznym (zagrożonych cukrzycą, miażdżycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego).
Występuje w takich produktach roślinnych jak: łopian, topinambur, agawa, cebula zwyczajna, mniszek lekarski i w wielu innych kwiatach, ziołach, warzywach oraz bulwach.
Najpopularniejszą jest jednak inulina z cykorii, która najczęściej wykorzystywana jest do produkcji suplementów diety.
Gotowa do spożycia inulina przyjmuje postać białego proszku o lekko słodkim smaku, który bez problemu rozpuszcza się w wodzie.
Właściwości inuliny:
- jest naturalnym prebiotykiem – suplementowana regularnie pomaga odbudować florę bakteryjną jelit
- zmniejsza indeks glikemiczny produktów, do których jest dodawana a także spowalnia wchłaniania cukru z pożywienia do krwi
- pomaga kontrolować poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi
- działa jak błonnik pokarmowy – człowiek jej nie trawi, a w układzie pokarmowym rozkładają ją bakterie, dlatego substancja ta zdecydowanie wspiera prawidłowy rytm wypróżnień i przeciwdziała zaparciom
- w diecie osób odchudzających się może pełnić rolę zamiennika cukru – ze względu na wspomniany wcześniej słodki smak oraz zapewnia sytość na długo
- ma ona właściwości żelujące, przez co wykorzystywana jest do produkcji dżemów i konfitur jako zamiennik żelatyny czy agaru
- dodawana jest do produktów zamiast tłuszczu, w którym pełni rolę zagęstnika, dzięki czemu są one mniej kaloryczne
Inulina w kosmetykach:
Wykorzystywana jest ona w kosmetykach do pielęgnacji cery. Podobnie jak kwas hialuronowy czy aloes wspiera nawilżenie cery, sprawdzi się więc w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia, ale również trądzikowej i łojotokowej.
Oprócz tego wspiera prawidłową florę bakteryjną skóry (można spotkać ją więc w płynach do higieny intymnej) oraz pomaga w odbudowie i utrzymaniu właściwej kondycji płaszcza hydrolipidowego, od którego zależy zdolność cery do obrony przed wolnymi rodnikami, ale również spowolnienie procesów starzenia się.
Zaletą inuliny w kosmetykach jest także to, że wykazuje działanie łagodzące podrażnienia (np. zmiany trądzikowe, AZS) oraz przeciwzapalne.