Witaminę E tworzy 8 związków chemicznych: 4 tokoferole i 4 tokotrienole w formach: α, β, γ, δ. Chociaż posiadają one podobne właściwości chemiczne, różnią się aktywnością biologiczną. Istotne jest, iż α-tokoferol jest najbardziej aktywny i jako jedyna z form jest transportowany przez specjalne białko α-TTP do miejsc działania. Pozostałe formy są metabolizowane i wydalane.
Często zwana witaminą młodości, korzystnie wpływa na serce, naczynia krwionośne i układ krążenia, system nerwowy oraz pracę mózgu. Jest przede wszystkim silnym antyoksydantem – spowalnia proces starzenia się, wzmacnia włosy i pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Ponadto korzystnie wpływa na nasz wzrok.
Niedobór witaminy E często objawia się poprzez zmęczenie, anemie i częste infekcje. Jest to witamina szczególnie ważna dla mężczyzn, gdyż jest niezbędna w procesach spermatogenezy, a więc niedobory mogą skutkować coraz częściej występującą u mężczyzn bezpłodnością.
Bogatym źródłem witaminy E są przede wszystkim oleje roślinne tłoczone na zimno, np. słonecznikowy, sojowy, rzepakowy, lniany. A co więcej kiełki pszenicy, produkty pełnoziarniste, migdały, orzechy laskowe, jajka, mleko czy zielone warzywa.
Należy pamiętać, że dla dobrego wchłaniania witaminy E niezbędna jest obecność tłuszczu, który zwiększy jej przyswajalność.
Niedostarczana w odpowiedniej ilości do organizmu wraz z dietą wymaga suplementacji. Powszechną formą występowania witaminy E w preparatach uzupełniających jest alfa-tokoferol. Wieloletnie badania szwedzkich naukowców potwierdziły, że sam alfa-tokoferol nie tylko nie ma tak silnych właściwości antyoksydacyjnych, ale samo jego spożycie może mieć wręcz działanie toksyczne, jest to tzw. paradoks witaminy E.
Jedynie całościowe połączenie wszystkich frakcji tokoferoli i tokotrienoli daje działanie terapeutyczne. Wybranie skutecznego preparatu, kóry zawiera efektywną formę witaminy E powinno być oparte na mieszaninie wszystkich 8-iu form tej witaminy.
Jedynie odpowiednie proporcje poszczególnych wariantów witaminy E działają holistycznie na różne obszary funkcjonowania organizmu. Okazuje się, że tokoferole i tokotrienole działają na zupełnie inne procesy.
Dlatego też warto pamiętać o paradoksie witaminy E, która potrafi mieć zarówno korzystny wpływ na nasze zdrowie jak i toksyczny, przy nieprawidłowym wyborze preparatów i jej przyjmowaniu.